Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Najem i amortyzacja budynków i lokali mieszkalnych od 1 stycznia 2022

, 29 listopada 2021

Nowy Ład, tak jak pisałam poprzednio to temat rzeka. Zmian jest tak wiele, że ciężko to ogarnąć. Trzeba w związku z tym wiedzę dozować.

Ostatnio pisałam Ci o zmianie dotyczącej zasad wykupu samochodu leasingowanego prywatnie. Dziś dozując wiedzę, krótki wpis o tym, co zmieni się w rozliczaniu najmu od Nowego Roku i amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych.


Najem prywatny do końca 2021 roku

W przypadku najmu prywatnego podatnik do tej pory mógł wybrać jedną z dwóch form opodatkowania: zasady ogólne bądź ryczałt.

Osoby, które przy wynajmowaniu np. mieszkań wybierały zasady ogólne, kierowały się z reguły możliwością odliczenia od przychodu z najmu kosztów – remontu, ale także i przede wszystkim amortyzacji. Szczególnie jeśli mogli wybrać przyspieszoną amortyzację.

Najem prywatny a Nowy ład

Wraz z wejściem w życie przepisów dotyczących Nowego Ładu, forma opodatkowania najmu prywatnego zostaje ograniczona tylko do ryczałtu.

Czyli od Nowego Roku 2022, jeżeli wcześniej rozliczałeś najem prywatny na zasadach ogólnych, będziesz musiał zmienić formę opodatkowania na ryczałt. Koniec z rozliczaniem kosztów i amortyzacji. 

Obowiązująca Cię stawka ryczałtu to 8,5 % do kwoty przychodu 100 tys. zł, powyżej 100 tys. 12,5% (te stawki nie uległy zmianie w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu).

Najem firmowy obecnie

Jeżeli wynajmujemy budynki mieszkalne, czy lokale mieszkalne w ramach prowadzonej działalności, to dochody z tego najmu możemy rozliczać w ramach działalności w oparciu o wybraną formę opodatkowania: 

  • skala podatkowa, 
  • podatek liniowy,
  • ryczałt.

Dwie pierwsze formy opodatkowania wybierane są najczęściej, gdy mamy koszty związane z takim budynkiem czy lokalem: koszty remontu, czy np. amortyzacji.

Najem firmowy od 1 stycznia 2022

Od 1 stycznia 2022 roku najem firmowy budynków mieszkalnych czy lokali mieszkalnych nadal możemy rozliczać w oparciu o dowolną formę opodatkowania, jednak musimy już uważać odnośnie ujmowania amortyzacji takich budynków lub lokali w kosztach.

Z dniem 1 stycznia 2022 zostaje bowiem zmieniony art. 22c  ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.  Mówi on, że amortyzacja budynków i lokali mieszkalnych nie stanowi już KUP.

Jednak istnieje przepis przejściowy – art. 71 ust. 2 ustawy zmieniającej, który pozwala kontynuować amortyzację takich budynków i lokali mieszkalnych pod warunkiem, że zostały one nabyte lub wytworzone przed dniem 1 stycznia 2022 roku. 

Zmiany w amortyzacji – czy dotyczą tylko najmu?

Tak naprawdę nowe zasady amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych mają zastosowanie nie tylko do sytuacji, w której takowe wynajmujemy.

Jeżeli w ewidencji środków trwałych mamy budynek czy lokal mieszkalny wykorzystywany do naszej działalności i do tej pory tj. do końca 2021 go amortyzowaliśmy, to możemy kontynuować amortyzację w KUP jeszcze do 31 grudnia roku kolejnego.

Uważać z amortyzacją musimy jedynie w kontekście nowo nabytych budynków i lokali mieszkalnych. Przez nowo nabyte mam na myśli  nabyte po 1 stycznia 2022.

Bowiem amortyzacji  takowych od 1 stycznia 2022 roku nie zaliczymy już do KUP, niezależnie czy je wynajmujemy, czy też służą po prostu naszej działalności gospodarczej.

Sprawdź TUTAJ nagranie webinaru “Jaką formę opodatkowania wybrać”!

NOWY ŁAD. Jaką formę opodatkowania wybrać?

Napisz komentarz: