Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Jak to jest być księgowym w 2022 roku?

, 6 czerwca 2022

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna… bo – to zależy. Ilu mamy księgowych, tyle opinii na ten temat możemy zebrać. 

Ostatnie miesiące nie były dla nas – księgowych – łatwe. Dużo zmian w przepisach i ciągła nauka nowości nasuwały wielu osobom w naszej branży chyba tylko te słowa: „no i po co mi to było?!”. No to jak to jest być tym księgowym?

Zapraszam Cię na artykuł, który przygotowała dla nas Dominika Młyńska – praktyk rachunkowości.


Czasem słońce, czasem deszcz…

Czasem fajnie, a czasem nie… Wspaniale jest, gdy klienci są zadowoleni i rozumieją, co dla nich robimy, czujemy się przez nich oraz przez szefa doceniani. Gdy mamy czas na spokojne ogarnięcie wszystkich swoich zadań, gdy mamy możliwość dostosowania swoich prywatnych celów do zawodowych i praca nie pochłania naszego czasu wolnego – mamy po prostu do czynienia z work-life balance. 

Być księgowym to być cierpliwym i komunikatywnym. Są to najbardziej pożądane cechy księgowego. Bez nich ciężko jest się odnaleźć w kontaktach z klientami. Mieć cierpliwość w tej branży, to mieć niesamowity dar. Tłumaczyć ze spokojem przepisy klientom na „nasze”, „na polski” czy „na chłopski rozum”, a jednocześnie każdą zmianę w tej kategorii przyjmować ze spokojem – to chyba marzenie każdego księgowego.

Never-ending story

Być księgowym to jednak praca trudna, ciągle coś się zmienia, trzeba sprawdzać zagadnienia podatkowe wiele razy, zanim przekaże się je swoim klientom… Kto myślał, że po studiach zakończy swoją edukację w tej branży, bardzo mocno się pomylił. Czasem księgowy może poczuć się jak detektyw, wędrując między przepisami – szuka przebiegu i skutków operacji. Zmiany prawa obecnie to takie „never-ending story” 🙂 A co jeszcze przed nami…?


Być księgowym to być dokładnym i sumiennym w pracy – bez nich można się pogubić w stosach faktur i ważnych dokumentów. A nie ma nic gorszego niż mały księgowy bałaganik na biurku.

Zawód księgowego to…

Być księgowym to znaczy mieć ogromną odpowiedzialność, a z nią wielki stres, czy dobrze i czy wszystko zaksięgowane? Panowanie nad emocjami i zachowanie zimnej krwi, gdy sprawy nie idą zgodnie z planem, to klucz do udanego życia za biurkiem w zawodzie księgowego. Bo przecież, jak wiemy, w naszej branży mogą dziać się cuda, a samokontrola pozwala swobodniej działać.

Być księgowym to posiadać umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i nieobwinianie się za błędy, które mogą się zawsze zdarzyć. Dużym sukcesem jest znaleźć swój błąd, przyznać się do niego i po prostu go poprawić. Bo na tym polega życie, a nasi klienci/szefowie też są ludźmi i potrafią nas zrozumieć. Nie ma co się załamywać – wierzcie lub nie – zdarza się najlepszym!

Walka z czasem i niedoczasem

Być księgowym to walczyć z czasem, którego wiecznie brakuje. A terminy gonią i gonią nieubłaganie większość z nas. Ważne jest, by szybko wyszukiwać rozwiązania zagwozdek klientów. Ale zdarzają się też takie sytuacje, kiedy dokumenty spływają na biurko księgowego dziewiętnastego z żądaniem wyliczenia podatków na już! 🙂

I na koniec z przymrużeniem oka: pamiętajcie, że legendarna księgowa znajomego zawsze ma atrakcyjniejszy cennik i zawsze wylicza niższe podatki! 🙂 

Księgowy może być także Poetą 😉 Dominika napisała dla nas te życzenia z okazji Dnia Księgowego w Mentoris:

Nieważne czyś młodszy, główny, z doświadczeniem czy bez.
Moc życzeń przyjmij i nie wylewaj dziś łez,
Że VAT niepoliczony,
Że CIT leży rozłożony,
Że przepisy przyciskają, 
Czasu wiele zabierają.
Miej dziś uśmiech na swej twarzy, 
niech Ci ktoś wiadro kawy zaparzy…
Po winien, czy po ma? Bilans czy JPK? 
Na spokojnie! Ze wszystkim zdążysz.
I do świętujących szybko dołączysz. 

I niech ten dzień będzie dla Ciebie wspaniałym,
bo jesteś księgowym doskonałym!
Wszystkiego dobrego z okazji Dnia Księgowego! 
Rate this post

Napisz komentarz: