Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Jak rozliczyć w PIT ulgę na młodych?

, 23 kwietnia 2020

30 kwietnia mija termin na złożenie zeznań za rok podatkowy 2019.

To już za kilka dni. I choć w mediach krążą informacje, że termin ten został przesunięty na 31 maja 2020 r. to nie do końca jest to prawda. Jeśli w zeznaniu rocznym wykażesz zobowiązanie podatkowe i złożysz PIT po 30 kwietnia będziesz zmuszony zapłacić odsetki za te dni zwłoki, składanie zeznań podatkowych po 30 kwietnia wiąże się ze złożeniem z automatu tzw. czynnego żalu. To właśnie efekt wprowadzonych przepisów tzw. tarczy antykryzysowej.

Jednak nie o tym dzisiaj chcemy Ci opowiedzieć wspólnie z Agnieszką Pojda, która jest współautorem tego artykułu.

Jeśli nie ukończyłeś jeszcze 26 lat w 2019 roku i złożyłeś swojemu pracodawcy oświadczenie, że chcesz korzystać ze zwolnienia PIT dla młodych, i właśnie teraz zastanawiasz się, jak rozliczyć w PIT ulgę na młodych to jesteś w dobrym miejscu.

W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Dlatego czytaj dalej.


Ulga na młodych

Dokładnie od 1 sierpnia 2019 r., jako podatnik do 26 roku życia, który pracuje na etacie lub zleceniu jesteś zwolniony z podatku dochodowego. Twój pracodawca nie miał obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT, pod warunkiem, że otrzymał od Ciebie stosowne oświadczenie.

Twoje przychody do wysokości 85 528 zł w całym roku podatkowym zostały objęte ulgą dla młodych. W 2019 roku obowiązywała ona tylko przez 5 miesięcy, dlatego limit zwolnienia wynosił 35 636,67 zł. A co jeśli przekroczyłeś tę kwotę?

Gdy zarabiasz więcej, to przede wszystkim gratuluję! Niestety wówczas już nieco tracisz, bo nadwyżkę, czyli kwotę ponad 85 528 zł (za 2019 bierzesz pod uwagę 5/12 rocznego limitu) fiskus opodatkuje według obowiązującej skali podatkowej.

PIT zero, podatku zero, czy składać zeznanie?

Z założenia nie masz potrzeby złożenia deklaracji za 2019 rok, ale jest kilka sytuacji, które wymagają tego od Ciebie. 

Obowiązek złożenia deklaracji PIT istnieje, gdy korzystałeś z tej ulgi między sierpniem i grudniem 2019 oraz:

  • uzyskałeś minimum jedną wypłatę, zanim ulga zaczęła obowiązywać, czyli przed 1 sierpnia 2019 już pracowałeś i zarabiałeś,
  • oprócz pracy na etacie lub zlecenia osiągnąłeś dochody z innych źródeł, 
  • Twoje zarobki przekroczyły określony w 2019 roku kwotę 35 636,67 zł,
  • nie złożyłeś swojemu pracodawcy oświadczenia z informacją o chęci skorzystania z ulgi na młodych, przez co pracodawca potrącił z Twojego wynagrodzenia zaliczkę na podatek dochodowy.

Jak rozliczyć swój PIT z ulgą na młodych?

Najszybszą opcją jest skorzystanie z usługi, którą przygotowało Ministerstwo Finansów, czyli “Twój e-PIT”. Jednak jak donosi wiele źródeł, pojawiły się liczne problemy podczas wypełniania druków PIT-11 przez pracodawców. Dlatego, jeśli korzystasz z tej usługi, sprawdź dokładnie poprawność wprowadzonych tam danych. Jeśli znajdziesz błędy, łatwo możesz także tam je poprawić.
Pamiętaj, że jeśli dochody z etatu nie są jedynymi, jakie osiągnąłeś w 2019 roku, musisz wyszukać w usłudze “Twój e-PIT”, odpowiednią deklarację PIT, np. PIT-36 (dotyczy to sytuacji, gdy prowadzisz także własną działalność).

Klasyczny druk PIT-37

Możesz także skorzystać z tradycyjnej opcji, czyli druku PIT-37. To w nim pojawiła się nowa sekcja C: “PRZYCHODY ZWOLNIONE OD PODATKU NA PODSTAWIE ART. 21 UST. 1 PKT 148 USTAWY”, która jest przeznaczona do wykazania właśnie Twojego dochodu.

Jak rozliczyć w PIT ulgę na młodych?

Jeśli w ciągu roku, przed datą wejścia w życie ulgi na młodych, uzyskałeś dochód, musisz go także wykazać w tej deklaracji. Zrobisz to w jej sekcji D.

Jak rozliczyć w PIT ulgę na młodych?

Co zrobić, gdy klasyfikujesz się do ulgi na młodych, ale nie złożyłeś oświadczenia?

Jeśli, mimo że mogłeś, a nie zgłosiłeś swojemu pracodawcy, że chcesz skorzystać z ulgi, nadal należy się Ci zwrot zapłaconych zaliczek w ciągu 2019 roku.

Ważne, żebyś uzupełnił w deklaracji PIT-37 część C kwotę objętą zwolnieniem oraz wykazał w części D zaliczki, które pobrał Twój przez pracodawcę.

W zeznaniu powinna się pojawić nadpłata, którą urząd skarbowy powinien Ci zwrócić.

Rozliczenie swojej ulgi na młodych nie jest trudne. Zwłaszcza jeśli skorzystasz z popularnych programów do rozliczania PIT lub chociażby z  “Twój e-PIT”. 

Szukasz informacji o innych ulgach w PIT? Zajrzyj TUTAJ i TUTAJ.

Napisz komentarz: