Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Jak obejść Nowy ład – czyli leasing samochodu osobowego po nowemu

, 7 listopada 2021

Nowy Ład, ponad 250 stron ustawy zmieniającej szereg ustaw podatkowych i nie tylko, czeka właśnie na podpis prezydenta. I zapewne się doczeka, raczej niespodzianek tu nie przewidujemy.


W ramach tej ustawy mamy szereg zmian, o których będę jeszcze pisać w co najmniej kilku artykułach, ale dzisiaj chciałabym się skupić na jednej z nich dotyczącej zmian w zasadach rozliczania leasingu na samochód osobowy.

Jak jest obecnie?

Obecnie kiedy, mówiąc kolokwialnie,  bierzemy w leasing samochód osobowy na firmę, mamy dwie opcje w momencie jego wykupu.

Opcja 1:

Możemy wykup samochodu zrobić na firmę. Jeżeli jesteśmy podatnikiem VAT, to w takim wypadku odliczymy VAT w 50% lub 100% (jeżeli prowadziliśmy ewidencję przebiegu pojazdu), oraz zaliczymy ratę w KUP w odpowiedniej proporcji w zależności od tego czy:

  • samochód jest przeznaczony tylko do działalności gospodarczej (100%),
  • czy też na cele mieszane (75% KUP).

Musimy jednak pamiętać, że wykupując samochód do majątku firmy, w momencie gdy taki samochód, po wykupie chcemy sprzedać, musimy go opodatkować VAT, a wartość sprzedaży stanowi także przychód opodatkowany podatkiem dochodowym.

Opcja 2:

Do tej pory większość osób korzystała z możliwości wykupu samochodu osobowego prywatnie. Wartość wydatku dotyczącego wykupu nie można w takim wypadku zaliczyć do KUP, nie odliczymy również VAT z faktury dokumentującej taki wykup. Jest jednak jeden wielki plus tego rozwiązani, który powoduje, że większość przedsiębiorców wybiera tę opcję: jeśli poczekamy pół roku ze sprzedażą takiego samochodu, od momentu jego wykupu, to możemy sprzedać taki samochód bez opodatkowania wartości sprzedaży podatkiem VAT i czy podatkiem dochodowym.

Jeśli ratę wykupów ustawimy nisko, to jest to dla nas opłacalne rozwiązanie.

Nie tak dobrze w Nowym ładzie

No właśnie do tego rozwiązania przyczepił się Nowy Ład.

I mówiąc wprost:  likwiduje je. 

Gdy nowe przepisy wejdą w życie, przedsiębiorca jeśli zdecyduje się sprzedać samochód wykupiony do majątku prywatnego z leasingu, żeby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania go podatkiem dochodowym, będzie musiał czekać aż 6 lat z taką sprzedażą!

Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że ta opcja jest kompletnie nieopłacalna.

Jak to obejść?

Jest światełko w tunelu.

Wystarczy, że taki wykupiony prywatnie z leasingu samochód darujemy osobie z tzw. zerowej grupy w podatku od spadków i darowizn:

  • rodzicom, 
  • dziadkom, 
  • dzieciom, 
  • wnukom,
  • czy rodzeństwu. 

Może to być również nasz małżonek, o ile nie mamy z nim wspólności majątkowe.  

Nie mamy tutaj podatku od spadków i darowizn (pamiętamy tylko o złożeniu formularza zgłaszającego darowiznę).

W takim wypadku osoba obdarowana będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży takiego samochodu na starych zasadach –  jako nie-przedsiębiorca. I samochód będzie mogła sprzedać po pół roku bez konieczności naliczenia VAT czy zapłacenia podatku dochodowego.

Warto wiedzieć 🙂

O kolejnych zmianach będę pisała w kolejnych artykułach.

A jeśli interesuje Cię, jaką formę opodatkowania wybrać w obliczu Nowego Ładu, to zapraszam Cię do nagrania szkolenia tutaj.

NOWY ŁAD. Jaką formę opodatkowania wybrać?

Napisz komentarz: