Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Być księgowym znaczy … być na bieżąco?

, 11 maja 2020

Tarcza antykryzysowa 1.0, 2.0 i planowana 3.0. Subwencje z PFR, paragony on-line, biała lista podatników, obowiązkowy split payment – to tylko niektóre zmiany w przepisach, jakie weszły w życie w ostatnim czasie.

2020 rok zapowiada się być kolejnym, który zapewni nam księgowym wiele pracy.

Pamiętasz ten moment, gdy skończyłeś studia, a może kurs rachunkowości i zdobyłeś tę swoją pierwszą, wymarzoną pracę w księgowości? Wtedy pełen zapału ruszyłeś, żeby zdobywać doświadczenie.

Tak było i ze mną. Lata temu. Nie wymieniam ile, bo kobiecie wieku podobno się nie liczy🙂


Pamiętam to zderzenie z rzeczywistością, gdzie tak wiele rzeczy, choć tyle się uczyłam, było wciąż nowych. Na początku przerażenie – czy ogarnę? Później satysfakcja, że jednak z czasem w głowie się wszystko układa.

Kiedy jednak myślisz, że już wszystko masz pod kontrolą i jesteś wręcz gotowy na przejęcie kolejnych obowiązków, a tym samym awans, zdajesz sobie sprawę, że Twoja wiedza nie jest już do końca aktualna. W natłoku obowiązków zapomniałeś śledzić portale podatkowe, ignorowałeś powiadomienia na maila. A może śledziłeś zmiany, ale bardzo pobieżnie?

I nagle okazuje się, że masz kolejne, nowe obowiązki.

Dowiadujesz się, że nie wystawiasz już np. faktur z odwrotnym obciążeniem, a w obowiązkowym mechanizmie podzielonej płatności.

Okazuje się także, że musisz weryfikować kontrahenta online na jakieś białej liście. 

Jeśli jesteś szczęśliwcem pracującym w biurze rachunkowym to dodatkowo, w związku z pandemią masz klientów, którzy co chwilę pytają o kolejne formy pomocy: zwolnienie ze składek ZUS, postojowe, dofinansowania z PUP.  I jak już wiesz jak dana forma pomocy działa… bach… kolejna zmiana w przepisach…

Czy ten scenariusz brzmi dla Ciebie znajomo?

Codziennie mam kontakt z osobami, które mówią, że tej naszej nowej polskiej rzeczywistości prawnej, pełnej ciągłych zmian, nie da się już ujarzmić.

Ucząc się i ogarniając kolejne przepisy, nadal masz poczucie, że to nie koniec, że to jak zatykanie dziur w dachu słomą, a tam dalej cieknie…

Może jesteś tym wyjątkowo ogarniętym i myślisz, że przecież dajesz radę… Być może jesteś tym szczęśliwcem, który w pracy poświęca czas na naukę. Pracodawca to rozumie, a Ty masz kilka godzin w tygodniu na własny rozwój. Wtedy gratuluję i trzymaj tak dalej!

Jednak duży odsetek księgowych tej możliwości nie ma. Obecnie wszyscy tną koszty… Nie ma miejsca na „puste godziny”. Tak właśnie niektórzy pracodawcy postrzegają inwestowanie w uczenie się i rozwój.

Jakie jest wyjście, żeby być na bieżąco?

Wiele osób do mnie pisze i pyta właśnie o to.

Powiem, że długo nad tym myślałam… No bo, co mogę polecić pełnoetatowemu księgowemu? Jak pracując po 8 godzin dziennie, ma znaleźć jeszcze chwilę na analizę, telefony do urzędu skarbowego, Krajowej Informacji Podatkowej, rozmowę z doradcą podatkowym?

Jakie jest moje rozwiązanie?

Jestem zapisana do portali internetowych, śledzę zmiany na bieżąco, ale to moja praca. Kilka lat temu zdecydowałam, że nie będę skupiać się na obsłudze księgowej klientów, a na pomocy w zrozumieniu rachunkowości innym. Aby do tego zawodu mogły trafić osoby, które naprawdę chcą być księgowymi. 

Dlatego ja mam czas, a raczej muszę go mieć. Moim zadaniem jest nowy temat rozpracować, przeanalizować, ugryźć, przemielić i wypluć, jako skondensowaną pigułkę najistotniejszych wiadomości związanych ze zmianami.

I właśnie w odpowiedzi na Twój problem związany z brakiem czasu, powstała Zagwozdka Księgowego. Od lipca 2019 roku pojawia się na Fanpage’u Mentoris i jest tam regularnie co dwa tygodnie. Obecnie większość zagwozdek dotyczy tarczy antykryzysowej i zmian w przepisach jej dotyczących. Każda Zagwozdka to sytuacja przedstawiająca problem księgowy z życia wzięty, a dotyczący nowych przepisów.

Oprócz tarczy antykryzysowej były już zagwozdki o białej liście podatników i obowiązkowym split paymencie, o zmianach w zasadach kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy i wiele innych. To był mój pierwszy pomysł, którym chciałam pomóc w tym ogarnianiu zmieniającej się rzeczywistości podatkowej.

Klub Księgowego MENTORIS

Zagwozdka bardzo się spodobała, ale nadal otrzymywałam informacje, że potrzeba czegoś więcej. I wtedy wpadłam na pomysł, by powstał Klub Księgowego. Zamknięta strefa w ramach platformy Mentoris, gdzie znajdziesz wszystkie informacje związane ze zmianami w przepisach. Obecnie w Klubie jest ponad 180 osób. 

A co otrzymujesz w ramach Klubu?

1) Dedykowaną Prasówkę księgowego –  tj. newsletter, który ląduje na Twojej skrzynce mailowej lub pobierasz jego wersję PDF z Platformy w każdy poniedziałek rano. To w nim informuję o tym, co w ostatnim tygodniu się zmieniło lub jakie zmiany są planowane.

Klub Księgowego MENTORIS

2) Wszystkie Zagwozdki Księgowego z Facebooka trafiły właśnie tam. Razem z materiałami PDF, w których są odnośniki do przepisów i opisane przykłady.

3) Dodatkowo do Zagwozdek Księgowego w Klubie znajdziesz GRATIS pełny kurs TARCZA ANTYKRYZYSOWA z wszystkimi aktualizacjami.

4) Pełne opracowanie tematów dotyczący zmian (ok. godzinne wykłady dotyczące np. białej listy podatników, obowiązkowego split paymentu, zmian w kalkulacji zaliczek na podatek dochodowy, ulgi na złe długi w PIT i wiele innych).

Obecnie jest tam 12 modułów. To skondensowane analizy przepisów z licznymi przykładami, dzięki którym zobaczysz, co robić w konkretnej sytuacji. To tematy z moich kursów online, które wybrałam dla Ciebie, tak żeby były pod ręką.

Wnętrze Klubu Księgowego Mentoris

5)  TAJNA dedykowana grupa na Facebooku. W kameralnym gronie możesz dopytać, o to czego nie jesteś pewien. Twojego posta nie zobaczy nikt z zewnątrz, a klubowicze mają do siebie zaufanie. Ja również pojawiam się tam i staram się pomóc.

6) Do końca lutego w tajnej grupie na Facebooku odbywały się dwa razy w miesiącu spotkania tzw. Kwadranse Księgowe. To na nich omawialiśmy problemy, jakie mają klubowicze. Nagrania są na platformie i dotyczą kwestii takich jak zawieszenie działalności, paragon tylko z NIP i inne. Klubowicze zrezygnowali z tej formy i w maju po raz pierwszy spotkamy się nie dwa razy w miesiącu, ale raz na dedykowanym dla klubowiczów webinarze na temat, który sami wybiorą.

7) W prezencie co miesiąc otrzymujesz w PDF kalendarz księgowego, żeby nie przegapić ważnych dat.

8) Jeśli interesują Cię kursy w Mentoris, to warto być w klubie – jako klubowicz otrzymujesz dedykowany rabat -15% na wszystkie produkty Mentoris (do tej pory sporo osób z tego rabatu już skorzystało:)).

Na ten moment to są główne założenia Klubu Księgowego. I wiem, że nie są ostateczne. Sam fakt, że kwadrans księgowy zamienił się w webinaria, świadczy o tym, jak bardzo chcę, żeby Klub dopasowywał się do potrzeb uczestników, a nie na odwrót.

Zaciekawił Cię pomysł Klubu Księgowego Mentoris? Poniżej możesz się bezpośrednio zapisać i dołączyć już teraz!

Mam nadzieję, że do zobaczenia w środku!

KLUB KSIĘGOWEGO MENTORIS Dołącz już teraz do 2. Edycji!

Napisz komentarz: